MANED WOLF (Chrysocyon brachyurus) pes-vlk hřivnatý
Největší jihoamerická psovitá šelma obývající zejména oblast Brazílie, Bolívie, Argentiny a Paraguae. Má extrémně dlouhé nohy, velké uši a protáhlý úzký čenich. Podobá se smíšenině šakala a vlka. Ačkoli je vysoký, působí velmi jemně a elegantně. V kohoutku dosahuje kolem 90 cm, váha je pak jen kolem 25 kg. Mimochodí. Jeho srst je zlatě-rudá s černou hřívou na hřbetě a černýma nohama. Žije na otevřených pláních porostlých trávou, ale stejně tak se vyskytuje i v bahnitých a močálovitých oblastech. V jeho potravě se objevují drobní savci, hlodavci, králíci a hmyz, ale také ovoce. Vlk hřivnatý je zapsán do Červené knihy ohrožených druhů.
AARDWOLF (Proteles cristatus) hyenka hřivnatá
V anglickém názvu se objevuje slovo vlk (wolf), přestože náš překlad je již zcela jiný. Jak z českého názvu vyplývá, jde o zvíře, které bude mít blíže svým vzhledem k hyeně. Podobá se hyeně skvrnité a patří mezi šelmy hyenovité. Je jen o něco menší. Má velké ostré uši, a na krku a ramenou srst delší, která ji dělá větší v případě nebezpečí, neboť tvoří jakousi naježenou hřívu. Váha se pohybuje jen kolem 10 kg. Žije v zemních norách a ven vylézá obvykle až v noci. Obývá suché oblasti, stepi a otevřené pláně Afriky, především na jihu a východě v oblastech Angoly, Zambie, Mosambicu (poddruh Proteles cristatus cristatus) a dále pak Tanzánie, Ugandy, Somálska (Proteles cristatus septentrionalis). Živí se především termity a larvami hmyzu, které vyhrabává ze země.
FALKLAND ISLAND WOLF (Dusicyon australis) pes bojovný
(Falkland fox, Warrah, Antartic wolf)
Patří mezi nejzáhadnějšího člena psovitých šelem. Stále se diskutuje, zda-li vyhynul.
Obýval ostrov Falkland, který se nachází v jižní Americe, daleko od pobřeží Argentiny. Nikdo neví, jak se tam toto zvíře dostalo. Byl větší než ostatní psovité šelmy jižní Ameriky. Měl širokou lebku, malé uši, extrémně hustou srst a bílý konec ocasu. Jeho váha se pohybovala něco kolem 40 kg.
V roce 1765 byl ostrov Falkland přiřazen k Velké Británii kapitánem Byronem. On byl první, kdo přivezl kůži tohoto psa do Evropy. Poté bylo zvíře nazváno Falkland Island Wolf v roce 1792. Pes bojovný byl však vybíjen kvůli kožešině a v roce 1840 byl na pokraji vyhynutí. Konečnou ránu dodali tomuto zvířeti kolonisté, kteří se zde usadili se svými stády ovcí. Byly přesvědčeni, že jim zvíře hubí veškeré ovce a je škodné a proto zakládali požáry a vypalovali obrovské plochy lesů a území, která Falklandský vlk obýval. Došli tak daleko, že toto zvíře nazvali upírem. Opět doplatil jeden živý tvor na lidskou stupiditu. Poslední kus padl v roce 1876. V muzeích po celém světě dnes zůstalo jen 11 exemplářů.
TASMANIAN WOLF (Thylacinus cynocephalus) vakovlk, tasmánský tygr, vlkovec psohlavý
(Dále známý pod názvy: Zebra wolf, Opossum wolf, Opossum hyena)
Nepatří mezi psovité šelmy, ale mezi vačnatce. Nepochybně byl největším vačnatcem žijícím na Zemi. Šlo o velmi zajímavé zvíře, dlouhé asi 1,5 metru, s pruhy na zádech. Vážil něco kolem 25 kg. Živil se zřejmě ptáky, klokany a drobnými savci. Byl velmi plachý a kontaktu s lidmi se vyhýbal. Často však farmářům působil škody na ovcích, které lovil. Byl proto vybíjen. Další pohromou pro tohoto vačnatce byl zřejmě příchod psovité šelmy dinga.
Vakovlk se vyskytoval především v oblasti Tasmánie v Austrálii, kde obýval travnaté pláně a řidší lesy. Dnes se zvažuje, zda-li opravdu vyhynul. Koncem 20. století se totiž začaly šířit zprávy, že byl na australském území pozorován.
ANDEAN WOLF - CULPEO - South American red fox - MAGELLANIC FOX - PATAGONIAN Red Fox (Pseudalopex culpaeus) pes horský, liška patagonská
Malá psovitá šelma, vzhledem velmi podobná lišce. Pravděpodobně je zde blízká příbuznost s Andean Foxes (liškou), zvanou též PARAMO WOLF. Ve skutečnosti se neřadí mezi lišky, jak z jejího názvu vyplývá, ale do samostatné čeledi psovitých. Vyskytuje se ve všech možných zbarveních od světle krémové, přes zrzavou až tmavě hnědou barvu. Jejich váha se pohybuje v rozmezí od 5 do 13 kilogramů. Tuto šelmu najdeme v jižní Americe - Ekvádor, Peru, Bolívie, Argentina a Chile. Obývá hory a širé travnaté pláně. Loví obvykle v noci. Její potravou se stávají drobní hlodavci, králíci, jehňata, ptáci či hmyz, ale nepohrdne ani ovocem či zbytky po jiných predátorech. Obvykle žije samotářským životem. Tomuto zvířeti hrozí vyhynutí!
AFRICAN HUNTING DOG - AFRICAN WILD DOG - CAPE HUNTING DOG - PAINTED WOLF (Lycaon pictus) - pes hyenový
Painted wolf (Lycaon pictus) znamená něco jako "pomalovaný či nějak vyzdobený" vlk.
Pes hyenový patří k nejohroženějším psovitým šelmám na světě. Se psy má mnohem méně společného než s vlky. Nejvíce se však svým vzhledem přibližuje hyeně. Tělo pokrývají hnědé, žluté, černé a bílé skvrny. Každý jedinec má své individuální zbarvení. Srst psa hyenového je krátká, konec ocasu bílý. Má velké, kulaté uši a krátký čenich. Jeho váha se pohybuje v rozmezí od 17 do 35 kg. Obývá zejména oblast Okavanga v Botswaně. Žije na savanách, stepích, ale také v horách. Jeho kořistí se často stává mnohem větší zvíře než je on sám. Za spolupráce celé smečky dokáže ulovit i zebru. Dále se v jeho jídelníčku objevují gazely, pakoně či impaly. Pes hyenový má specifický silný pižmový zápach, který mu mimo jiné pomáhá najít svou smečku.
Prairie wolf - Brush wolf - American Jackal (Canis latrans) - Kojot
Je jedním z nejúspěšnějších predátorů na zemi, hned po vlku. Jeho název pochází ze světa Aztéků "coyotl", jenž v překladu znamenal "štěkavý pes". Zbarvení kojota je různé dle jeho výskytu. Jinak je zbarvený kojot žijící v horách (je spíše tmavší) a jinak kojot žijící v pustině (více žlutavý). Stejně tak je to s hmotností. Kojot pocházející ze severu je větší (30 kg) než např. kojot pocházející z Mexika (11 kg). Kojot má dlouhý silně osrstěný ocas, oči jsou obvykle zbarvené do žluta. Má velké uši a protáhlý štíhlý čumák. Jeho hmotnost se v průměru pohybuje od 7 do 20 kg. Vyskytuje se především v Kanadě a střední Americe a na Aljašce. Obývá prérie a křovinatá místa či prořídlé lesy. Jeho potravou se obvykle stávají drobní hlodavci, plazi, ptáci, ryby, hmyz, ovoce, králíci, ale troufne si též na mláďata a slabá zvířata kopytníků. Loví v páru či v malých skupinkách.